51: Richard Kopún (Slovenská chránená dielňa): Ako si vybudovať tím a začleniť doň aj ľudí so špeciálnymi potrebami.

Diagnóza Podnikateľ Edita Angyalová
Diagnóza Podnikateľ
51: Richard Kopún (Slovenská chránená dielňa): Ako si vybudovať tím a začleniť doň aj ľudí so špeciálnymi potrebami.
Loading
/

V tejto časti podcastu Diagnóza Podnikateľ sa dozviete:  

  • Akým rôznym oblastiam sa Slovenská chránená dielňa venuje.
  • Aké prostredie formovalo Richarda v jeho podnikateľských začiatkoch.
  • Čím všetkým musí človek prejsť pri budovaní tak veľkého sociálneho podniku.
  • Aké výhody poskytuje Richardova firma ďalším podnikateľom.
  • Ako prebieha nábor nových zamestnancov a či sa v niečom líšia požiadavky bežnej firmy a Slovenskej chránenej dielne.
  • Čo považuje Richard za podstatné pri uchádzačoch a zamestnancoch.
  • Čo musí podnikateľ na Slovensku spraviť, ak chce zamestnávať ľudí so znevýhodnením, a akú úlohu v tom má štát.
  • Aký má firma jednotiaci prvok ak sa venuje viacerým rôznym oblastiam a ako zabezpečuje kvalitu.
  • Aké všetky procesy bolo vo firme možné optimalizovať a čo všetko sa dá opakovane použiť aj pre rôzne oblasti.
  • Ako dlho trvalo vybudovať tak veľký funkčný systém.
  • A v piatich rýchlych otázkach sa dozviete aj to, čo bola najlepšia výhovorka na zmeškané pracovné stretnutie 🙂

a mnoho ďalšieho.

Dôležité odkazy z podcastu

S kým je tento podcast a čo v ňom napríklad odznelo?

Prvým hosťom novej série podcastu Diagnóza podnikateľ je Richard Kopún. Richard je majiteľ a zakladateľ Slovenskej chránenej dielne. Prácu ľuďom so znevýhodnením poskytuje už 17 rokov. A hoci sám patrí k ľuďom so zdravotným znevýhodnením, podniká so Slovenskou chránenou dielňou v šiestich oblastiach. Srší neuveriteľnou energiou, ktorá si vás nevyhnutne podmaní – a prinúti vás zamyslieť sa nad vlastnými problémami a prioritami úplne inou optikou.

Do podcastu Diagnóza Podnikateľ som ho pozvala sama po tom, ako som zhliadla na LinkedIne energické propagačné video Slovenskej chránenej dielne. Rada by som si vypočula nielen príbeh o jeho podnikaní spolu s ďalšími takmer 40 kolegami, ale aj to, ako môžeme aj my, ako majitelia firiem či podnikatelia do našich biznisov začleniť ľudí s rôznymi znevýhodneniami.

 

Čo nás zaujalo z rozhovoru s Richardom:

  • Štát aj Európska únia veľmi výrazne podporuje chránené dielne a prácu zdravotne znevýhodnených. Tam sú po prvé – čo nám spôsobuje aj problém aj obrat – tzv. náhradné plnenie, ktoré klienti vo štvrtom kvartáli naháňajú. My ich účíme, aby to naháňali skôr, aby to nenechávali na poslednú chvíľu. Druhá vec – máme dotácie na tých zdravotne znevýhodnených ľudí. Aj ako sociálny podnik máme výhodu v tom, že daň z príjmu, ktorú by sme mali odviesť, si nechávame na reinvestície. Volá sa to resocializácia zisku. Čiže to je ďalší benefit. Takže tých benefitov je dosť veľa.

 

  • Tí ľudia sú veľmi zapálení pre tú prácu, sú veľmi loajálni. A sú veľmi nadšení, že môžu byť niekde v kolektíve. Keď si predstavíte, že títo ľudia napríklad dva roky nikde nepracovali, tak vlastne majú obrovský chtíč, niekde sa uchytiť, byť prospešní pre spoločnosť, mať nejakú životnú hodnotu, že nie som nula. Takže títo ľudia, ja ich vrelo odporúčam. Podnikatelia a zamestnávatelia aby si odmysleli to, že majú nejaký zdravotný hendikep. Nech to berú tak, že nech si vážia, že oni nemajú ten zdravotný hednikep. Títo ľudia chcú chodiť do práce. Dôležitá je taká vec, si uvedomiť a byť každé ráno šťastný, že vám zdravie dovolí ísť do práce. Lebo život je nevyspytateľný.

 

  • Základom je mať šikovných ľudí okolo seba. … Delegovať čo najviac sa dá, aby ste vy boli ten kormidelník a určovali ste smer tej lode.

 

#diagnozapodnikatel #podcast #akopodnikat #akozacatpodnikat #biznis #radyprebiznis #radyprepodnikateľov #editaangyalova #terzos #skalovanie #podnikanie #slovenskachranenadielna #tim #socialnypodnik #znevyhodneni #optimalizacia #system #rast #richardkopun

Scroll to top