47: Lýdia Hric Machová (Jazykový mentoring): Ako prestať byť vo vlastnej firme úzkym miestom a stať sa viac slobodným.

Diagnóza Podnikateľ Edita Angyalová
Diagnóza Podnikateľ
47: Lýdia Hric Machová (Jazykový mentoring): Ako prestať byť vo vlastnej firme úzkym miestom a stať sa viac slobodným.
Loading
/

V tejto časti podcastu Diagnóza Podnikateľ sa dozviete:  

  • Ako sa Lýdia dostala od vášne pre jazyky k vlastnej firme.
  • Ako vyzerali začiatky jej podnikania a prečo práve jazykový mentoring.
  • Ako sa dá rozoznať, kedy je toho už na jedného človeka veľa.
  • Či je dôležité trackovanie vlastného času vo firme.
  • Aké výhody EOS priniesol Lýdiinej firme.
  • Z akých základných častí sa EOS skladá.
  • Či je vlastná implementácia vhodná do firmy.
  • Aké efekty a výsledky firma Jazykový mentoring implementáciou dosiahla.
  • Čo Lýdia vo svojej firme posudzuje každý kvartál.
  • Aké benefity čerpá z EOSu firma a aké majiteľ.
  • Akými princípmi sa Lýdia vo svojej firme riadi a čo jej pomáha.
  • Aké odporúčania dala Lýdia pre tých, ktorý ch téma zaujala.
  • Ako sa podaril firme rast na zahraničné trhy.
  • A napokon aké rady zazneli na záver.

a mnoho ďalšieho.

Dôležité odkazy z podcastu

S kým je tento podcast a čo v ňom napríklad odznelo?

Mojím dnešným hosťom je Lýdia Hric Machová. Lýdia je polyglotka, jazyková mentorka a prednášajúca; prednášala aj na konferencii TED v New Yorku a TEDx na Slovensku. Pravidelne vystupuje nielen na rôznych polyglotských a podnikateľských konferenciách, ale i vo viacerých podcastoch či jazykových komunitách. Ja ju však dnes chcem vyspovedať najmä ako podnikateľku – pred viac než šiestimi rokmi založila firmu Jazykový mentoring s.r.o., a neskôr aj jej zahraničný variant Language Mentoring s.r.o., v rámci ktorých propaguje samoučenie ako podľa nej najefektívnejší spôsob osvojovania si cudzieho jazyka. Jej firma rok čo rok systematicky rastie a to znamená, že na vlastnej koži zažila, akým úzkym miestom sa dokáže po pár rokoch majiteľ biznisu stať. Do podcastu Diagnóza Podnikateľ som ju zavolala, aby odhalila, ako sa jej podarilo s týmto vysporiadať, a ako dramaticky znížila čas, ktorý v firme trávi – ale udržala pritom aj firemný rast a aj spokojnosť ľudí. Samozrejme, vyspovedala som ju aj čo sa týka jej príbehu v podnikaní, no a na záver debaty sme diskutovali aj o škálovaní a firemnom raste.

 

Aké sú niektoré Lýdiine výroky, ktoré ma zaujali? Zaujali vás rovnaké alebo práveže iné?

  • Povedala by som, že pre podnikateľa najväčšou úlohou je začať dôverovať svojmu tímu, zveriť mu väčšiu moc a pustiť trošku ten – každý z nás je trošku ´control freak´, povedzme si úprimne. Dá sa to pustiť, nie je to o tom, že ja som taký, tak ja to najlepšie spravím, a nikto to nespraví tak dobre ako ja. To si všetci myslíme, no nie je to udržateľné riešenie. Takže treba tým ľuďom zveriť tú moc, aj keď urobia niekedy chybu, aj keď to nebude až také možno dobré, ale treba im dať ten priestor rásť. Treba zaviesť systémy, ktoré naozaj vlastne umožnia firme fungovať s viac ľuďmi, predvídateľne a v pohode, aby neboli preťažení, aby sa vedeli spoľahnúť na to, čo funguje. Takže tie systémy, naozaj si myslím, vedú k väčšej slobode.

 

  • Načo sa stále naháňať za tými obrovskými číslami? Pre mňa je veľmi dôležité, aby sme my dávali ľuďom kvalitnú hodnotu, a aby sme od toho neupustili na úkor povedzme toho rýchleho rastu a škálovania. A toto je pre mňa dôležité, toto si ja chcem udržať. A preto vlastne dávam obrovský fokus tomu, aby som budovala kvalitný tím a aj ich viedla k tomu. Máme svoje hodnoty jasne ukotvené vo firme a pravidelne každý štvrťrok si ich pripomíname, hodnotíme, či ich dodržiavame. Pokiaľ tam mám takých ľudí, ktorí sú podľa našich hodnôt prijatí, dodržiavajú ich, tak ja si myslím, že tá firma prirodzene musí rásť. To je vlastne normálny stav v každej firme, že postupne rastie.

 

  • Zároveň je to ale super páka aj druhým smerom. V EOSe platí, že každý na každej pozícii by mal každý rok dokázať, ideálne každý štvrťrok, že je stále najlepším človekom na tú danú pozíciu. To znamená, že tam je určitá kontrola kvality. Každá firma rastie, a to, čo si tá pozícia vyžadovala pred dvoma rokmi, je už dnes niekde úplne inde. A pokiaľ ten človek nerastie s tou firmou, no tak nemôže na tej pozícii sa udržať.

 

#diagnozapodnikatel #podcast #akopodnikat #akozacatpodnikat #biznis #radyprebiznis #radyprepodnikateľov #editaangyalova #terzos #skalovanie #jazykovymentoring  #mentoring #languagementoring #podnikanie #firemnyrast #podnikatelka #EOS #polyglotka #samoucenie #lydiahricmachova

Scroll to top